Czym są płyty kompozytowe

Redakcja - 2023-12-20 08:38 | Czas czytania: 1:83 | Odsłon: 149

W ostatnich latach płyty kompozytowe stały się naprawdę popularne. Posiadają one szereg zalet, które przekonują nas do ich kupna. Wykorzystuje się je nie tylko na tarasach, ale także i elewacjach. Charakteryzują się przede wszystkim tym, że posiadają jednolity kolor. Dzięki temu, prezentują się niekonwencjonalnie i nowocześnie. Taras kompozytowy stanowi świetną alternatywę dla tarasu drewnianego. Jednak czy warto zdecydować się na tą pierwszą opcję? Dowiedz się, czym są płyty kompozytowe, jaka jest ich cena oraz jakie posiadają zalety.

Czym są płyty kompozytowe

Płyty kompozytowe - właściwości i ceny

Płyty kompozytowe są materiałem budowlanym, wykonanym z dwóch warstw aluminium, połączonych rdzeniem, który tworzy się z polietylenu o niskiej gęstości. Płyty te wykorzystywane są m.in. w łazienkach, elewacjach i tarasach. Zdarza się jednak, że stosuje się je jako osłony maszyn. Świetnie sprawdzają się w tej roli, ponieważ są solidne. Nadają się także do szyldów czy tablic informacyjnych. Mogą być frezowane oraz gięte, a czasem nawet walcowane i zaginane. Cena płyt kompozytowych zależy oczywiście od firmy, w której je kupujemy, jednak zazwyczaj waha się od 200 zł do 400 zł za 1 metr kwadratowy. W cenę wchodzą także wszelkie legary, wkręty czy łączniki. Przy zakupie płyt kompozytowych, nie powinniśmy kierować się niską ceną, lecz jakością. Warto zapłacić trochę więcej, aby mieć płyty odporne na czynniki atmosferyczne, wytrzymałe oraz estetyczne. Dzięki temu, posłużą one nam przez wiele lat.

Zalety płyt kompozytowych

Płyty kompozytowe są trwałym materiałem, a co za tym idzie - są odporne na różnego rodzaju warunki atmosferyczne, takie jak opady, promieniowanie czy wilgoć. W przypadku tarasów czy też elewacji, trwałość ta ma naprawdę duże znaczenie, ponieważ płyty, z racji tego że są odkryte, cały czas narażone są na działanie tych czynników. Płyty kompozytowe są także lekkie, dlatego też stosuje się je przy lekkich szkieletach konstrukcyjnych jako np. elementy reklamowe. Płyty te dają nam możliwość dowolnego modelowania, dlatego możemy je przycinać, frezować czy docinać oraz formować w dowolny, dostosowany do naszych potrzeb sposób. Płyty kompozytowe nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych. Są duże, a co za tym idzie - ich montaż jest prosty i szybki. Płyty prezentują się ciekawie i oryginalnie, są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu i pielęgnowaniu niż np. drewno, które często jest ich zamiennikiem w przypadku elewacji czy tarasów.

Płyty kompozytowe elewacyjne - czy warto?

Wybierając rodzaj elewacji budynku, powinniśmy zadbać o to, aby dany materiał był nie tylko estetyczny, ale także trwały i odporny na wszelkie czynniki atmosferyczne. Pozwoli nam to na uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z wymianą profili fasadowych. W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na płyty kompozytowe elewacyjne, ze względu na ich atrakcyjność i trwałość. Jak zostało wspomniane wyżej - ich montaż nie jest trudny, zatem możemy mocować je na każdej powierzchni, pod dowolnym kątem. Powinniśmy jednak zlecić to zadanie firmie, która się w tym specjalizuje. Płyty kompozytowe na elewacjach prezentują się nowocześnie, ponadto są praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Materiał się nie rozwarstwia i nie odkształca, a dzięki swojej trwałości - zachowuje kolor przez lata, a jest to przecież naprawdę ważne. Wszystkie te aspekty sprawiają, że płyty kompozytowe elewacyjne to jeden z lepszych wyborów! Elewacja jest przecież najbardziej zauważalnym elementem budynku, dlatego warto zadbać o odpowiedni materiał.

Kolejnym ciekawym materiałem jest także warto je sprawdzić